Albanų liaudies izopolifoninė muzika (Albanija)

TRADICIJA:

Albanų liaudies izopolifoninė muzika (Albanija). 2008 m. įtrauktas į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą (pirmą kartą paskelbta 2005 m.).

Tradicinę albanų polifoninę muziką galima suskirstyti į dvi pagrindines stilistines grupes: atliekamą šiaurinės Albanijos gegų ir šalies pietuose gyvenančių toskų ir labų. Terminas „izo“ yra susijęs su Bizantijos bažnytinės muzikos isonu ir žymi burdoną, kuris lydi polifoninį dainavimą. Burdonas atliekamas dviem būdais: toskai visada nepertraukiamai dainuoja garsą „e“ paskirstydami kvėpavimą, o labai kartais dainuoja burdoną ritminiu tonu pagal dainos tekstą. Albanų izopolifoninei muzikai būdingos dainos, susidedančios iš dviejų solo dalių, melodijos ir pritariamosios melodijos su choriniu burdonu. Solo dalių struktūra skiriasi priklausomai nuo skirtingų burdono atlikimo būdų – yra daug įvairių jo struktūrų, ypač populiariajame stiliuje, kurį perėmusios visos šią muziką atliekančios grupės.

TRADICIJĄ PRISTATYS:

Folkloro ansamblis „Bilbili” (Albanija, Vliorė), vad. Sejmen Gjokoli

Folkloro ansamblis „Bilbili“ įkurtas 1994 m. Vliorės mieste ir yra pavaldus „AULONA“ kultūros centrui, įsikūrusiam tame pačiame Albanijos mieste. Ansamblio repertuaras apima ne tik pietinių, bet ir kitų Albanijos regionų dainas, šokius ir tradicinę muziką. Jo nariai dėvi populiarius ryškiaspalvius tautinius kostiumus ir tradicinius drabužius. Ansamblis daug koncertavo Albanijoje ir už jos ribų.

: 2019 07 11 | : 19.00 val