Dudukas ir jo muzika (Armėnija)

TRADICIJA:

Dudukas ir jo muzika (Armėnija). 2008 m. įtraukti į Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą (pirmą kartą paskelbta 2005 m.).

Armėnų obojus dudukas yra pučiamasis muzikos instrumentas su dvigubu liežuvėliu, kuriam būdingas šiltas, švelnus, šiek tiek nosinis tembras. Minkšta abrikoso mediena yra ideali medžiaga instrumento korpusui. Armėnijos duduko muzikos šaknys mena armėnų karaliaus Tigrano Didžiojo laikus (95–55 pr. Kr.). Ji lydi populiarias įvairių regionų armėnų tradicines dainas ir šokius ir yra grojama renginiuose, pvz., vestuvėse ir laidotuvėse. Nors yra žinomų duduko solistų, duduku paprastai groja du muzikantai. Vienas muzikantas  sukuria muzikinę aplinką pagrindinei melodijai, grodamas nenutrūkstamą burdoną, palaikomą kvėpavimo, o kitas muzikantas groja sudėtingas melodijas ir improvizacijas. Yra keturi pagrindiniai duduko tipai, kurių ilgis svyruoja nuo 28 iki 40 cm. Ši įvairovė leidžia duduko garsui išreikšti įvairias nuotaikas, priklausomai nuo kūrinio turinio ir grojimo konteksto. Daugelis armėnų laiko duduką instrumentu, kuris geriausiai išreiškia šilumą, džiaugsmą ir jų istoriją.

TRADICIJĄ PRISTATYS:

„Arsava“ trio (Armėnija – Prancūzija)

 

„Arsava“ trio – Artyomas Minasyanas (dudukas), Vahé Derkaloustianas (dudukas, zurna) ir Sarkis Najarianas (dholas, vokalas). Šie trys muzikantai, kurie reguliariai groja Navasarto baleto orkestre Paryžiuje arba individualiai kituose projektuose, neseniai nusprendė įkurti trio „Arsava“, kad galėtų dalytis savo aistra tradicinei armėnų muzikai ir dainavimui.

Artyomas Minasyanas gimė Armėnijoje. Baigęs Jerevano Komito muzikos konservatoriją jis atvyko į Prancūziją, kur dalyvavo daugybėje koncertų beveik visose Europos šalyse. Ypatingą duduko atlikimo meną Artyomas demonstravo dalyvaudamas įvairiuose festivaliuose, bendradarbiaudamas su įvairių stilių muzikos atlikėjais, filmų kūrėjais. Siekdamas nepamiršti savo šaknų, į grupę „Arsava“ subūrė Prancūzijoje gyvenančius armėnų muzikantus.

Vahé Derkaloustianas gimė Paryžiuje armėnų kilmės tėvams. Tradiciniais armėnų instrumentais muzikantas grojo įvairiose grupėse, orkestruose. Jam teko garbė dirbti su įvairiais žinomais kompozitoriais. Prieš keletą metų jis susipažino su Artyomu Minasianu ir Sarkiu Najarianu, kartu su jais dalyvavo įvairiuose muzikiniuose projektuose, visuomet puoselėdami tradicijos dvasią.

Sarkis Najarianas yra prancūzų-armėnų muzikantas ir dainininkas. Jis gimė ir augo Paryžiuje. Nuo mažens Sarkis mokėsi groti įvairiais perkusiniais instrumentais, tarp jų ir dholu, pagrindiniu armėnų muzikos instrumentu. Kaip dainininkas ir muzikantas su orkestrais jis koncertavo didelėse scenose Paryžiuje, Taivane, Čekijoje, Ispanijoje, Anglijoje, Libane, Italijoje, Olandijoje. Sarkis randa laiko ir savo pop muzikanto solo karjerai, yra išleidęs daug singlų, pristatęs vaizdo klipų. Savo dainavimu ir grojimu jis stengiasi supažindinti žmones su armėnų tradicijomis Prancūzijoje ir visame pasaulyje.

: 2019 07 11 | : 19:00 val