Grojimas airišku dūdmaišiu (Airija)

TRADICIJA:

Grojimas airišku dūdmaišiu (Airija). 2017 m. įtrauktas į Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

Grojimas airišku dūdmaišiu yra muzikavimo būdas, kai airiškai muzikai groti naudojamas tam tikras dūdmaišis (vadinamas „uilleann“ [ìlan], „airių“ ar „unijos“ dūdmaišis). Tai labai išsivystęs instrumentas, turintis giliai įsišaknijusias tradicijas, kilusias prieš daugelį kartų. Tradicijos perteikėjai ir praktikai išsisklaidę po visą pasaulį, bet didžiausia jų koncentracija yra Airijoje ir airių bendruomenėse užsienyje. Grojimas airišku dūdmaišiu yra svarbus bendravimo būdas ir vaidina reikšmingą vaidmenį gyvenimo įvykiuose, pavyzdžiui, vestuvėse ar laidotuvėse, kur jis suteikia ištakų ir ryšio su praeitimi jausmą.

TRADICIJĄ PRISTATYS:

Chrisas McMullanas (Strabanas, Airija)

Chrisas McMullanas yra ypatingai talentingas dūdmaišininkas ir fleitininkas iš Strabano, Tirono grafystės. Dūdmaišiu pradėjo groti aštuonerių, mokėsi pas vietos dūdmaišininką ir fleitininką Noelį Devine'ą, o prie garsiojo Armos dūdmaišininkų klubo prisijungė būdamas dvylikos. Chrisui įtakos turėjo didieji dūdmaišininkai Seamusas Ennisas ir Patsy Touhey, bet jis sukūrė ir savo paties unikalų stilių, kuris buvo įvertintas daugybe apdovanojimų Airijos muzikos konkursuose. Chrisas daug koncertavo visoje Airijoje ir Europoje. Pažymėtina, kad Chrisas buvo solistas kasmetiniame Willie Clancy festivalyje Miltaun Malbėjuje ir koncertavo kartu su grupėmis „Kila“ ir „Four Men and a Dog“. Chrisas kviečiamas vesti praktinius dūdmaišių mokymus Europoje, Šiaurės Amerikoje ir Australijoje. Jo pirmasis solinis albumas „Uilleann Tales“ pelnė didelį pripažinimą.

: 2019 07 11 | : 19.00 val