Zmijanjės siuvinėjimas (Bosnija ir Hercegovina)

TRADICIJA:

Zmijanjės siuvinėjimas (Bosnija ir Hercegovina). 2014 m. įtrauktas į Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

Zmijanjės siuvinėjimas yra specifinė technika, kurią naudoja Bosnijos ir Hercegovinos Zmijanjės regiono kaimų moterys. Tradiciškai Zmijanjės siuvinėjimo technika naudojama moterų kostiumams ir namų apyvokos daiktams, įskaitant vestuvines sukneles, šalikus, drabužius ir patalynę, papuošti. Pagrindinė ypatybė yra tamsiai mėlyno siūlo naudojimas: jis dažomas rankomis augaliniais dažais, juo siuvinėjamos improvizuotos geometrinės formos. Išsiuvinėtų raštų gausumas ir įvairovė nurodo kaimo moterų socialinę padėtį. Paprastai siuvinėjama moterų grupėse, kurios dainuodamos ir kalbėdamos užsiima rankdarbiais. Siuvinėjimas susieja daugelį kultūros paveldo elementų, tokių kaip muzika, ritualai, žodinės tradicijos, rankdarbiai ir simbolinės išraiškos.

TRADICIJĄ PRISTATYS:

Serbų Respublikos muziejaus ekspertų komanda (Bania Luka, Bosnija ir Hercegovina)

Danijela Djukanovic, muziejaus patarėja, Serbų Respublikos muziejaus etnologijos skyriaus etnologė, yra grupės vadovė ir parodos „Zmijanjės siuvinėjimas – pasaulio kultūros paveldas“ autorė. Ji ves pristatymus ir praktinius užsiėmimus. Ši veikla bus vykdoma padedant kitoms dviem komandos narėms: muziejaus pedagogei Anai Bratasevec, atsakingai už veiklos viešinimą, ir muziejaus bendradarbei Svjetlanai Markovic, atsakingai už edukacinę veiklą.

 

 

: 2017 07 11 | : 19.00 val