Albanų liaudies izopolifoninė muzika (Albanija)

TRADICIJA:

ALBANŲ LIAUDIES IZOPOLIFONINĖ MUZIKA. 2008 m. įtraukta į Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą (pirmą kartą paskelbta 2005 m.).

Tradicinę albanų polifoninę muziką galima suskirstyti į dvi pagrindines stilistines grupes: atliekamą šiaurinės Albanijos gegų ir šalies pietuose gyvenančių toskų ir labų. Terminas „izo“ yra susijęs su Bizantijos bažnytinės muzikos isonu ir žymi burdoną, kuris lydi polifoninį dainavimą. Burdonas atliekamas dviem būdais: toskai visada nepertraukiamai dainuoja garsą „e“ paskirstydami kvėpavimą, o kartais dainuoja ritminiu tonu pagal dainos tekstą. Dažniausiai dainuoja vyrai. Šios dainos tradiciškai lydi įvairius visuomeninius renginius, tokius kaip vestuvės, laidotuvės, derliaus šventės, religinės šventės ir festivaliai, pavyzdžiui, garsusis Albanijos folkloro festivalis Girokasteryje. Albanų izopolifoninei muzikai būdingos dainos, kurias sudaro dvi solo dalys, melodija ir pritariamoji melodija su choriniu burdonu. Solo dalių struktūra skiriasi priklausomai nuo skirtingų burdono atlikimo būdų – yra daug įvairių jo struktūrų, ypač populiariajame stiliuje, kurį perėmusios visos šią muziką atliekančios grupės.

TRADICIJĄ PRISTATĖ:

Folkloro ansamblis „Bilbili” (Albanija, Vliorė), vad. Sejmen Gjokoli

Folkloro ansamblis „Bilbili“ įkurtas 1994 m. Vliorės mieste. Jis priklauso šio miesto „AULONA“ kultūros centrui. Ansamblio repertuaras apima ne tik pietinių, bet ir kitų Albanijos regionų dainas, šokius ir tradicinę muziką. Jo nariai dėvi populiarius ryškiaspalvius tautinius kostiumus ir tradicinius drabužius. Ansamblis daug koncertavo Albanijoje ir už jos ribų. 1996 m. jie dalyvavo pirmajame Pasaulio folkloro festivalyje Olandijoje.

: 2019 07 11 | : 19.00 val