Blaudruck/Modrotisk/Kékfestés/Modrotlač, tekstilės marginimas ir indigo dažymas Europoje (Austrija, Čekija, Vokietija, Vengrija ir Slovakija)

TRADICIJA:

BLAUDRUCK/MODROTISK/KÉKFESTÉS/MODROTLAČ, TEKSTILĖS MARGINIMAS IR INDIGO DAŽYMAS EUROPOJE. Austrija, Čekija, Vokietija, Vengrija ir Slovakija. 2018 m. įtrauktas į Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą

Blaudruck/Modrotisk/Kékfestés/Modrotlač tiesiogiai verčiamas kaip dažymas mėlynai. Jis apibūdina dažams atsparios pastos spausdinimą ant audinio, prieš tai jį dažant indigo dažais. Pasta neleidžia dažams prasiskverbti į raštą, tad taip užtikrinama, kad po dažymo proceso nupieštas raštas liks baltas arba nenudažytas. Norėdami užtepti piešinį ant audinio, meistrai naudoja iki 300 metų senumo rankų darbo blokus su regiono įkvėptais raštais, tai pat bendro pobūdžio ar krikščioniškais motyvais. Vietos floros ir faunos vaizdavimas yra susijęs su regionų vietine kultūra. Tačiau tradicinis indigo dažymas nesibaigia marginimu: tekstilės grandinė apima žaliavų paruošimą ir jų verpimą, audimą, apdailą, marginimą ir dažymą. Dabar tuo užsiimančios bendrovės daugiausia yra nedidelės šeimai priklausančios dirbtuvės, kurioms vadovauja antros–septintos kartos tekstilės margintojai.

 TRADICIJĄ PRISTATĖ:

Indigo dažymas. Kovácsų šeima (nuo 1878 m.) (Budapeštas, Vengrija)

Indigo dažymas yra labai sena tradicija Vengrijoje, tačiau šalyje tebeveikia tik 4 indigo dažymo dirbtuvės. Vienos iš žinomiausių dirbtuvių priklauso Kovácsų šeimai, kuri perduoda šį amatą iš tėvų vaikams nuo 1878 m. Dirbtuvės Tisakečkėje buvo atidarytos 1926 m. 91-erių įkūrėjui Miklósui Kovácsui 1985 m. buvo įteiktas Liaudies meno meistro apdovanojimas, o 2019 m. – Lajošo Košuto premija. Jo žmona Margitka jau 60 metų kuria liaudies meną, užsiima indigo dažymu. Jų dukra Mária Kovács Panákné yra liaudies meistrė nuo 1989 m., kartu su vyru Ferencu Panáku atidarė pirmąją nepriklausomą indigo dažymo parduotuvę ir kuria šiuolaikinius modelius, gerbdami tradicinę techniką ir paveldą, jau 25 metus. Jų dukros, Annamária ir Veronika Panák, yra septintoji šeimos karta, jos tęsia daugiau nei 140 metų šeimos tradiciją. Šeima tiki tradicijų išsaugojimo svarba, todėl vienas iš jos pagrindinių tikslų yra pristatyti indigo dažymo profesiją kuo didesniam žmonių ratui.

 

: 2019 07 11 | : 19.00 val