Dudukas ir jo muzika (Armėnija)

TRADICIJA:

DUDUKAS IR JO MUZIKA. 2008 m. įtraukti į Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą (pirmą kartą paskelbta 2005 m.)

Armėnų obojus dudukas yra pučiamasis muzikos instrumentas su dvigubu liežuvėliu. Šiam instrumentui būdingas šiltas, švelnus, šiek tiek nosinis tembras. Minkšta abrikoso mediena idealiai tinka instrumento korpusui. Armėnijos duduko muzikos šaknys siekia armėnų karaliaus Tigrano Didžiojo laikus (95–55 pr. Kr.). Ji lydi populiarias įvairių regionų armėnų tradicines dainas ir šokius, yra grojama renginiuose, pvz., vestuvėse ir laidotuvėse. Nors yra žinomų duduko solistų, šiuo instrumentu paprastai groja du muzikantai. Vienas muzikantas sukuria muzikinę aplinką pagrindinei melodijai, grodamas nenutrūkstamą burdoną, palaikomą kvėpavimo, o kitas muzikantas groja sudėtingas melodijas ir improvizacijas. Yra keturi pagrindiniai duduko tipai, kurių ilgis svyruoja nuo 28 iki 40 cm. Ši įvairovė leidžia duduko garsais išreikšti įvairias nuotaikas, priklausomai nuo kūrinio turinio ir grojimo konteksto. Daugelis armėnų laiko duduką instrumentu, kuris geriausiai perteikia šilumą, džiaugsmą ir tautos istoriją.

TRADICIJĄ PRISTATĖ:

„Arsava“ trio (Armėnija – Prancūzija)

 

„Arsava“ trio – Artyom‘as Minasyan‘as (dudukas), Vahé Derkaloustian‘as (dudukas, zurna) ir Sarkis Najarian‘as (dholas, vokalas). Šie trys muzikantai neseniai nusprendė įkurti trio „Arsava“, kad galėtų dalytis savo aistra tradicinei armėnų muzikai ir dainavimui. A. Minasyan‘as gimė Armėnijoje. Baigęs Jerevano Komito muzikos konservatoriją jis atvyko į Prancūziją. Muzikas dalyvavo daugybėje koncertų beveik visose Europos šalyse. V. Derkaloustian‘as gimė Paryžiuje armėnų kilmės šeimoje. Tradiciniais armėnų instrumentais muzikantas grojo įvairiose grupėse, orkestruose. S. Najarian‘as yra prancūzų-armėnų muzikantas ir dainininkas. Jis gimė ir augo Paryžiuje. Nuo mažens Sarkis mokėsi groti įvairiais perkusiniais instrumentais, tarp jų ir dholu, pagrindiniu armėnų muzikos instrumentu.

: 2019 07 11 | : 19:00 val