Prakartėlių (szopka) tradicija Krokuvoje (Lenkija)

TRADICIJA:

PRAKARTĖLIŲ (SZOPKA) TRADICIJA KROKUVOJE. 2018 m. įtraukta į Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą

Krokuvos prakartėlė – tai lengva konstrukcija, vaizduojanti kūdikėlį Jėzų, apsuptą Krokuvos namų ir paminklų, kuriuos meistrai išmoningai transformuoja. Naudojant figūrėles, kurios dažnai judinamos mechaniškai, taip pat dirbtinį apšvietimą, rodomos ir kitos scenos, vaizduojančios istorinius, kultūrinius ir šiuolaikinius visuomeninius įvykius, susijusius ne tik su Krokuvos miesto, bet ir Lenkijos bei viso pasaulio gyvenimu. Kiekvienas meistras turi savo prakartėlės statymo būdą ir stilių, taip pat specifinę spalvų paletę ir semiasi įkvėpimo iš įvairių architektūros stilių, bet visoms prakartėlėms būdinga viena ypatybė – tikslumas ir dėmesys detalėms. Kiekvienais metais, pirmąjį gruodžio ketvirtadienį, meistrai renkasi prie Adomo Mickevičiaus paminklo Krokuvos Pagrindinėje aikštėje ir pristato savo meistriškumo rezultatus.

TRADICIJĄ PRISTATĖ:

Krokuvos prakartėlių meistrai (Lenkija)

Festivalyje „Lauksnos“ dalyvaus grupė žinomų ir apdovanotų prakartėlių meistrų: Dariuszas Czyżas (išrinktasis Krokuvos prakartėlių tradicijos saugotojų grupės atstovas) ir Marekas Markowskis (išrinktasis tradicijos saugotojų grupės atstovo pavaduotojas), Renata Markowska, Marzena Krawczyk, Emilia Krawczyk, Jakubas Zawadzińskis, Filipas Fotomajczykas, Stanisławas Malikas ir Andrzejus Malikas. Jie yra prakartėlių statymo meno meistrai. Kiekvienas turi savo stilių ir mėgstamiausio dydžio prakartėles – nuo miniatiūrinių iki trijų metrų aukščio. Šių meistrų dalyvavimas festivalyje bus itin ypatingas, – Klaipėdoje jie dirbs kartu ir sukurs vieną unikalią prakartėlę, kiekvienas pridėdamas savų elementų ir savitą stilių. Prakartėlė bus kuriama atvirose dirbtuvėse. Festivalio dalyviai ir svečiai taip pat galės padėti gaminti prakartėlės detales. Grupės nariai paaiškins, kaip kuriamos Krokuvos prakartėlės ir papasakos šio ypatingo amato istoriją ir tradicijas.

 

: 2019 07 11 | : 19.00 val